Dnia 22.11.2019 r. odbył się w naszej szkole II Wojewódzki Konkurs Recytatorski "Na szlaku poezji polskiej", w którym wzięli udział uczestnicy z ośmiu szkół: Zespół Szkolno - Przedszkolny w Dębnicy Kaszubskiej, Szkoła Podstawowa w Brzeźnie Szlacheckiego, Szkoła Podstawowa w Łubnie, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Suchorzu, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Miastku, Szkoła Podstawowa im. Zjednoczonej Europy w Starkowie,Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miastku, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Niezabyszewie z filią w Rekowie.

Uczniowie recytowali wiersze polskich twórców, podkreślając w ten sposób przywiązanie do swojej ojczyzny i polskiej kultury. Konkurs zgromadził na sali nie tylko uczestników, ale także opiekunów, którzy przybyli do nas ze swoimi podopiecznymi. Recytacja odbywała się w trzech kategoriach wiekowych : I kategoria - klasy I -III, II kategoria - klasy IV - VI, III kategoria - klasy VII - VIII.W komisji konkursowej zasiadły panie, którym literatura polska jest szczególnie bliska. Pani Barbara Borej - emerytowana nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Starkowie, Pani Grażyna Kikcio - kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku Filia w Bytowie, Pani Małgorzata Sompolska - Patyk - animatorka kultury, poetka, laureatka wielu konkursów ogólnopolskich.

I miejsce w kategorii klas I - III zajęła Ola Wilma z klasy III ze Szkoły Podstawowej im. Zjednoczonej Europy w Starkowie. Wygłosiła utwór Marka Wnukowskiego pt.: "Kura".

II miejsce zajął Aleksander Bławat z klasy III ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Suchorzu. Wygłosił utwór Jana Brzechwy pt.: "Ręce i nogi".

III miejsce zajęła Maja Napieraj z klasy III ze Szkoły Podstawowej w Łubnie. Wyrecytowała utwór Doroty Gellner pt.: "W ogródku".

I miejsce w kategorii klas IV - VI zajęła Antonina Nowicka z klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Miastku. Wystąpiła z utworem Danuty Wawiłow pt. "Daktyle".

II miejsce zajęła Alicja Pirowicz z klasy V ze Szkoły Podstawowej w Starkowie. Wygłosiła utwór Ludwika Jerzego Kerna pt.: "O rodzicach".

III miejsce zajęła Izabela Kossak Główczewska z klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Brzeźnie Szlacheckim. Wystąpiła z utworem Jana Kochanowskiego pt.: Pieśń XXV".

Na pierwszym miejscu w III kategorii klas VII - VIII uplasowała się Iga Kośla z klasy VIII z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Dębnicy Kaszubskiej. Uczennica wyrecytowała utwór Lusi Ogińskiej pt.: "Prawda".

II miejsce zajęła Oliwia Ćwiklińska z klasy VIII ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Miastku. Wygłosiła utwór Stanisława Balińskiego "Ojczyzna Szopena".

III miejsce przypadło Milenie Świątek - Brzezińskiej z klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Brzeźnie Szlacheckim. Wystąpiła z utworem Tadeusza Różewicza pt.: "Odnaleźć samego siebie".

Wyróżnienie w III kategorii wiekowej otrzymała Sara Owśnicka. Uczennica recytowała utwór Danuty Wawiłow pt.: "Wędrówka".

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i liczymy na ponowne uczestnictwo w kolejnej edycji konkursu.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę opiekunów, którzy przygotowali uczniów do recytacji, jak również w stronę pań z komisji konkursowej, które poświęciły swój czas, by wyłonić ze wszystkich uczestników najlepszych recytatorów.

II Wojewódzki Konkurs Recytatorski "Na szlaku poezji polskiej" realizowany był w ramach projektu czytelniczego i literacko - sensorycznego Pokochajmy lirykę - usprawniajmy motorykę, finansowanego z Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.