21.12.2018 r. odbył się konkurs czytelniczy „Polskie podróże po literaturze”. Konkurs zorganizowano z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz zachęcenia młodzieży do czytania książek, jego celem było zwrócenie uwagi naszych podopiecznych na bogactwo polskiej literatury.
Konkurs rozpoczął się od prezentacji przedstawienia teatralnego o wyższości książek papierowych nad tabletami i smartfonami w wykonaniu gimnazjalistów przygotowanych przez panią Magdalenę Jedlińską. Po przedstawieniu pani Magdalena przeprowadziła krótki quiz dla najmłodszych uczniów. Uczniowie klas 1-3 wykazali się znakomitą wiedzą, dzięki czemu zasłużyli na pyszne nagrody.
Tydzień przed konkursem każda z klas dostała zadanie, w ramach którego miała przygotować krótkie wystąpienie związane z prezentacją lektury z kanonu polskiej literatury.
W ramach pierwszej rundy klasy zaprezentowały:

• klasa IV „Akademię pana Kleksa” Jana Brzechwy,
  • klasa V „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” Janusza Christy,
  • klasa VI - „Tego obcego” Ireny Jurgielewiczowej,
  • klasa VII - „Balladynę” Juliusza Słowackiego,
  • klasa VIII - „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza,
  • klasa 3a gimnazjum „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego,
  • klasa 3b gimnazjum „Zemstę” Aleksandra Fredry.

3 osoby, które reprezentowały klasę, wykazały się ogromną wiedzą na temat treści lektury w drugiej i piątej rundzie konkursu.
W rundzie trzeciej cała klasa rysowała głównego bohatera swojej lektury. Zadanie to jednak nie należało do najłatwiejszych, ponieważ głowę, tułów i nogi bohatera uczniowie rysowali podzieleni na grupy, znajdując się w znacznej odległości od siebie.
W rundzie czwartej sześcioro uczniów z każdej klasy musiało przekazać sobie fragment lektury metodą głuchego telefonu.
Po podliczeniu wyników okazało się, że mistrzami czytelnictwa w naszej szkole są uczniowie klasy VI. Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy IV, a trzecie uczniowie klasy 3b gimnazjum.
Wszystkim miłośnikom czytelnictwa serdecznie gratulujemy!

Szkolny konkurs czytelniczy „Polskie podróże po literaturze” był jednym z działań w ramach projektu „Mamy wiele powodów do radości w setną rocznicę polskiej niepodległości” finansowanych ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Bytowie.