7 września 2018 r. w Szkole Podstawowej w Starkowie miało miejsce Narodowe Czytanie- pierwsze działanie w ramach realizowanego przez nauczycieli naszej szkoły projektu: MAMY WIELE POWODÓW DO RADOŚCI W SETNĄ ROCZNICĘ POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI.

Nasza szkoła przyłączyła się w tym roku do Narodowego Czytania czyli ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo organizowanej przez Prezydenta RP od 2012 roku. Lekturami Narodowego Czytania w 2018 roku są Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz 44 teksty Antologii Niepodległości.

Akcję Narodowego Czytania, która miała miejsce w naszej szkole, swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście, mi.in.: Wójt Gminy Trzebielino-Pan Tomasz Czechowski, Dyrektor Biblioteki Gminnej w Trzebielinie-Pani Krystyna Podraża wraz z Panią Justyną Sadyś, która jest pracownikiem ww. instytucji, jak również mamą naszej uczennicy. Wśród osób, które czytały dla nas fragmenty „Przedwiośnia” znaleźli się: Dyrektor SP w Starkowie-Pani Beata Kiedrowska, Radna Gminy Trzebielino-Pani Ewa Kozieł, babcie naszych uczniów: Pani Halina Gębusia i Pani Dorota Pastwa, mamy naszych uczniów: Pani Anna Pluto-Prądzyńska i Pani Anna Dzierżak, nauczyciele: Pani Emilia Juchniewicz i Pan Mariusz Bartczak.

Ponadto w trakcie akcji Narodowego Czytania odśpiewano kilka utworów zawartych w Antologii Niepodległości. Wszyscy razem zaśpiewaliśmy Rotę i pieśń pt. „Boże, coś Polskę!”, a Pan Mariusz Bartczak zaśpiewał Bogurodzicę. Uczniowie klasy 2 SP zaprezentowali przed zgromadzoną publicznością „Katechizm polskiego dziecka” autorstwa Władysława Bełzy, a Martyna Warsińska wyrecytowała fragment „Reduty Ordona” Adama Mickiewicza. Na koniec pierwszej części spotkania nauczycielki języka polskiego: Pani Anna Kowalczyk i Pani Emilia Juchniewicz nagrodziły zwycięzców konkursu czytelniczego zorganizowanego z okazji Narodowego Czytania, książkami zakupionymi w ramach dofinansowania ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Bytowie.

Po zakończeniu pierwszej części spotkania zaproszeni goście przeszli do sali, w której zebrały się dzieci z oddziałów O-3, aby naszym milusińskim przeczytać kilka  utworów o tematyce patriotycznej oraz legend o powstaniu Polski.

Uczestnicy Narodowego Czytania, które odbyło się w naszej szkole, przyznali, że było to ciekawe doświadczenie, które w przyszłości warto kontynuować.

Organizatorzy akcji, tj.:

• Anna Kowalczyk,
  • Emilia Juchniewicz,
  • Mariusz Bartczak,
  • Magdalena Jedlińska,
  • Izabela Łazuga
  • Jarosław Wasyluk

dziękują gościom za przybycie i aktywne uczestnictwo w zorganizowanym przez naszą szkołę Narodowym Czytaniu.