XIII Noc Systemożerców 2017

20 października 2017 r. pięcioro naszych uczniów realizujących projekt edukacyjny pn. „Świat filmu widziany naszymi oczami-czy go znamy, czy nie znamy?” wraz ze swymi opiekunkami wzięło udział w czternastogodzinnej XIII Nocy Systemożerców czyli ogólnopolskiej konferencji edukacyjnej dla uczniów i nauczycieli. Na imprezę organizowaną przez Zespół Szkół w Starym Jarosławiu przybyło kilkudziesięciu uczniów z całego kraju.

W czasie maratonu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w rozmaitych warsztatach edukacyjnych, dzięki czemu poszerzyli swoją wiedzę i rozwinęli zainteresowania z zakresu technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Zajęcia dotyczyły między innymi: programowania i robotyki, która skupia w swoim obszarze mechanikę, automatykę, elektronikę, sensorykę, cybernetykę oraz informatykę. Poza tym uczniowie  mieli do czynienia z projektowaniem
i drukiem 3D oraz wirtualną rzeczywistością. W tym roku dodatkową atrakcją były zajęcia filmowe,
które poprowadzili filmoznawcy z Filmoteki Szkolnej w specjalnie przygotowanym do tego studiu filmowym. Uczniowie osobiście mogli przetestować technikę jutra. Ponadto zajęcia z edukacji filmowej zorganizowano również dla nauczycieli, dzięki czemu także opiekunki projektu wzbogaciły swój warsztat pracy.

W czasie konferencji przeprowadzony został  konkurs z nagrodami. Za aktywny udział w zajęciach nagrodzono dwie uczennice z naszej szkoły: Martynę Talko oraz Klaudię Tandecką. Pozostali uczestnicy konferencji otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Wspomnienia naszych uczniów z XIII Nocy Systemożerców:

Martyna Talko

Na Nocy Systemożerców podobała mi się atmosfera, jaka tam panowała. Poznaliśmy wielu ludzi, z którymi  dobrze nam się rozmawiało. Podobały mi się również zajęcia, na których można było się wiele nauczyć, np. o robotach.

Julia Dawidowicz

Bardzo mi się podobało. Poznałam nowych kolegów. Były ciekawe zajęcia, np. Blender, wirtualna rzeczywistość, scratche, edukacja filmowa, Lego, studio filmowe. Najbardziej mi się podobały zajęcia z Lego i wirtualna rzeczywistość.

Kacper Szmejda

Największe wrażenie zrobiła na mnie wirtualna rzeczywistość. Mogliśmy zobaczyć, co znajduje się wewnątrz nas lub poczuć się jak zwierzę (pszczoła). Atmosfera tam była bardzo miła, poznałem tam dużo nowych ludzi z całego kraju. Mimo braku snu było super.

Ewelina Piekarska

Bardzo mi się podobało. Chciałabym pojechać tam jeszcze raz, ponieważ bardzo mnie to zainteresowało. Najciekawszymi zajęciami były zajęcia z wirtualnej rzeczywistości, dzięki której mogliśmy się przenieść tam, gdzie tylko chcieliśmy. Podobało mi się także robienie robotów z klocków Lego. Na tych zajęciach mogliśmy budować mechaniczne roboty oraz sterować nimi.

Klaudia Tandecka

Noc Systemożerców była naprawdę fajna, ponieważ była bardzo dobra atmosfera. Bardzo podobała mi się wirtualna rzeczywistość, ponieważ mogłam zobaczyć pierwszy raz, jak to działa.

Szkoła Podstawowa Im. Zjednoczonej Europy w Starkowie

77-235 Trzebielino