„Dziady cz. II”
w wykonaniu Teatru Młodego Pokolenia

13 listopada 2017 r. na scenie w świetlicy wiejskiej w Starkowie gościliśmy Teatr Młodego Pokolenia, który przyjechał aż z Białegostoku, aby zaprezentować przed naszymi uczniami spektakl pt. „Dziady cz. II” będący adaptacją dramatu Adama Mickiewicza.

Niektórzy uczniowie omawiali już tę lekturę, więc wiedzieli, co będzie tematem sztuki, pozostali bardzo się zdziwili, kiedy jeden z aktorów zapowiedział, że będzie odprawiał pogański obrzęd dziadów. Po chwili jednak dla wszystkich było już jasne, że przywoływanie duchów jest tylko pretekstem do tego, aby przekazać ludziom istotne nauki moralne, zgodnie z którymi dobry człowiek nie krzywdzi innych, lecz szanuje uczucia wszystkich ludzi.

Odbiór sztuki ułatwił z pewnością dobry warsztat aktorów, m.in. świetna dykcja oraz ekspresja. Atmosferę grozy
i tajemniczości potęgowała scenografia, światło oraz muzyka. Spektakl ten zrobił duże wrażenie na naszych uczniach. Jeszcze długo po przedstawieniu na szkolnym holu było słychać cytat z lektury: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,/ Co to będzie?Co to będzie?”.

Szkoła Podstawowa Im. Zjednoczonej Europy w Starkowie

77-235 Trzebielino