W dniach 18-19 czerwca 2018 r. w Warszawie odbyła się 9. edycja Festiwalu Filmoteki Szkolnej, która stanowiła podsumowanie efektów naszej całorocznej pracy z filmem w ramach programu edukacyjnego Filmoteka Szkolna. Wydarzenie było wspólnym przedsięwzięciem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej organizowanym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W Festiwalu wzięło udział troje naszych gimnazjalistów: Martyna Talko, Klaudia Tandecka i Paweł Rubin, realizujących projekt pn. „Świat filmu widziany naszymi oczami-czy go znamy, czy nie znamy?”.

Pierwszego dnia Festiwalu uczniowie odwiedzili: Archiwum i digitalizację FINA, Di Factory, Human Ark, Laboratorium WFDiF, warsztat scenograficzny WFDiF oraz plan filmowy WFDiF. Następnie udali się na uroczystą galę Festiwalu, podczas której odbył się pokaz spotów reklamujących szkoły. Pojawił się także ten wykonany przez naszą grupę projektową. Na zakończenie dnia wszyscy obejrzeli seans filmu „Sportowiec mimo woli” i spotkali się z filmografem Michałem Pieńkowskim. Następnego dnia dla uczniów zorganizowano miniwarsztaty:aktorski,scenariuszowy,reżysersko-operatorski,omówienie filmów,wideoreporter 2.0,krytyka filmowa. Dla nauczycieli przygotowano natomiast warsztaty z animacji poklatkowej oraz warsztat realizacji projektów filmowych.

Wszyscy uczestnicy 9. edycja Festiwalu Filmoteki Szkolnej będą wspominać to wydarzenie jako coś nadzwyczajnego. Kto wie, może któryś z naszych uczniów swoją drogę zawodową zwiąże na stałe
z filmem. Gorąco im tego życzymy!

Opiekunki projektu: Anna Kowalczyk i Monika Czykier-Sokołowska