WARSZTATY ARTYSTYCZNE W STARYM JAROSŁAWIU

Dnia 17 stycznia 2017 roku w czasie ferii uczennice naszej  szkoły wzięły udział w warsztatach artystycznych pt.” Myślenie wizualne w plakacie filmowym”, które poprowadziła Liderka Filmoteki Szkolnej pani Emilia Żuber  z  Janowa Lubelskiego. Warsztaty odbyły się w Zespole Szkół Nr 2 w Starym Jarosławiu. Otrzymaliśmy od pana Krzysztofa Fortuny  tylko dwa zaproszenia, z którego skorzystały dwie kreatywne uczennice: Roża Jazowska i Zuzanna Zefert.  Zajęcia prowadzone przez panią Emilię były bardzo ciekawe. Jadąc na warsztaty zastanawiałyśmy się co to jest to myślenie wizualne, czego nowego się nauczymy? Już wiemy!  Myślenie Wizualne to myślenie obrazami, wykorzystywanie wizualizacji w myśleniu. Wynika ono z tego, że ludzie kodują informacje w dwóch kanałach: werbalnym oraz wizualnym. Zdarzyło Ci się pewnie coś „widzieć”, ale nie umieć tego opisać. Prawdopodobnie też kiedyś umiałeś coś opowiedzieć, ale nie „widziałeś” tego. Myślenie Wizualne jest sposobem na zintegrowanie tych dwóch kanałów, aby dać nam pełen obraz. Najważniejsze są rysunki, które podsumowują informacje. Wystarczą nawet najprostsze ilustracje, ograniczające się choćby do patyczków, kilku strzałek i symbolicznych, minimalistycznych ikonek. Rysunki nie muszą być przesadnie skomplikowane, aby przekazać to, co chcesz. Poza tym, jakość swoich rysunków można polepszyć i szlifować, dokładnie tak, jak każdą inną umiejętność!

Zapraszam do obejrzenia zdjęć oraz krótkiego filmu z tych warsztatów, które wykonali uczniowie gimnazjum w Starym Jarosławiu z opiekunem panem Krzysztofem Fortuną, któremu bardzo dziękujemy za zaproszenie.

Izabela Łazuga