XV Dzień Papieski

Już po raz XV w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na następcę św. Piotra - obchodziliśmy Dzień Papieski, który stał się okazją do przypomnienia sobie wszystkiego, o czym Jan Paweł II mówił, gdy był wśród nas. Każdy Dzień Papieski ma swoje hasło. Tegoroczne hasło

-„Jan Paweł II – Patron Rodziny”-

przypominało nam św. Jana Pawła II jako wielkiego przyjaciela wszystkich rodzin.

Żeby uczcić pamięć o Papieżu-Polaku nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum w Starkowie przygotowali montaż słowno-muzyczny o życiu i nauczaniu Św. Jana Pawła II, który 9 października zaprezentowali na szkolnym apelu, a w niedzielę 11 października na Sali Widowiskowej w Trzebielinie.

Współorganizatorem gminnych obchodów Dnia Papieskiego była Pani Krystyna Podraża-dyrektor Gminnej Biblioteki w Trzebielinie. Na tę wyjątkową  uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości m. in. Wójt Gminy Tomasz Czechowski z małżonką, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Grzybowski, proboszcz parafii Trzebielino ks. Krzysztof Skrzyniarz, dyrektor Gimnazjum w Starkowie Beata Kiedrowska, radni, nauczyciele i inni mieszkańcy gminy.

Zaraz po powitaniu przybyłych gości przez panią Annę Kowalczyk swoje umiejętności zaprezentował zespół wokalny przygotowany przez pana Mariusza Bartczaka. Gimnazjalistki zaśpiewały przy akompaniamencie gitar oraz keyboardu trzy pieśni poświęcone osobie Papieża. Ich śpiew wprowadził wszystkich zgromadzonych w atmosferę zadumy.

Po przepięknym występie zespołu wokalnego wyświetlona została wykonana przez panią Annę Kowalczyk i pana Jarosława Wasyluka prezentacja multimedialna ze zdjęciami Papieża i nagraniami jego słów. Narracja prowadzona przez nauczycieli gimnazjum idealnie dopełniała przekaz, który chciał pozostawić po sobie Św. Jan Paweł II, kiedy mówił, że: „Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu” oraz przypominał o sile IV przykazania.

Część artystyczna zakończyła się prezentacją pantomimy przygotowanej przez panią Monikę Czykier-Sokołowską. Gimnazjaliści nie używając słów, opowiedzieli zebranym o ważnym przesłaniu płynącym z nauczania Karola Wojtyły, o tym, że Chrystus uczy nas wszystkiego, co dobre. Nawet wtedy, gdy zejdziemy na złą drogę, On zawsze będzie o nas walczył i nam pomoże. Pomoże przetrwać naszym rodzinom, pod warunkiem, że one „otworzą drzwi Chrystusowi”. Publiczność nie ukrywała wzruszenia, jakie wywołał w nich występ młodzieży gimnazjalnej.

Po zakończeniu części artystycznej pani Krystyna Podraża zaprosiła wszystkich na kawę i słodki poczęstunek. Ten dzień nie mógł obyć się bez pysznych papieskich kremówek. Zgromadzeni na sali mieszkańcy gminy z niezwykłym entuzjazmem przyjęli również zaproszenie ks. Krzysztofa Skrzyniarza do wspólnego odśpiewania pieśni związanych z życiem Papieża.

Słowa Św. Jana Pawła II, które zostały przypomniane z okazji XV Dnia Papieskiego,  na pewno długo pozostaną w naszej pamięci i każdy zapamięta Papieża jako przyjaciela wszystkich rodzin.

Fot. T. Windorpski