Rok matematyki na Pomorzu

Z inicjatywy trzech największych uczelni Pomorza – Akademii Pomorskiej w Słupsku, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Politechniki Gdańskiej – rok 2015 został przez Sejmik Województwa Pomorskiego ogłoszony Rokiem Matematyki na Pomorzu. Przez cały bieżący rok zorganizowanych zostanie wiele wydarzeń, które mają na celu popularyzowanie matematyki oraz zwalczanie negatywnych stereotypów związanych z tą dziedziną nauki.

Zaplanowane działania nie są skierowane tylko do uczniów czy nauczycieli, ale także do wszystkich mieszkańców Pomorza, niezależnie od wieku. Z uwagi na tak określonych odbiorców jest to wydarzenie unikatowe w skali kraju. Rok Matematyki na Pomorzu może stanowić ważny impuls i inspirację do podejmowania cennych inicjatyw, które pozwolą na zwiększenie innowacyjności i atrakcyjności naszego regionu, przyczyniając się do rozwoju Pomorza i poprawy jakości życia jego mieszkańców.

Na naszych zajęciach, podobnie jak w poprzednim roku szkolnym obchodzimy to święto

Digit to niezwykle wciągająca gra logiczna. Prosta w założeniach, a jednocześnie stawiane przez nią zadania wymagają ruszenia głową.

Czy zdołasz z wyjściowego układu ułożyć pokazany na karcie wzór, wykonując tylko jedno przesunięcie patyczka? Gra ćwiczy wyobraźnię, refleks, spostrzegawczość i logiczne myślenie. Reguły pozwalają na rozgrywkę jednoosobową i w większym gronie.

Pamiętacie bierki?

Bierki – gra towarzyska polegająca na zbieraniu pojedynczych patyczków z rozrzuconego stosu, bez poruszenia pozostałych. Ćwiczy silną wolę, koncentrację, zręczność. Wygrywa ten gracz, który uzyska największą liczbę punktów, naliczanych według rodzaju i liczby zebranych patyczków. Przy zdobywaniu patyczków można posłużyć się już zebranymi. Znana była jako gra wyrocznia plemionom germańskim już 2000 lat temu.

Na zestaw bierek składają się:

3 trójzęby po 25 punktów

3 harpuny po 15 punktów