III Wojewódzki Konkurs Teatrów Gimnazjalnych FARSA 2016

9 kwietnia 2016 r. odbył się III Wojewódzki Konkurs Teatrów Gimnazjalnych FARSA. Wielu mieszkańców gminy, gimnazjalistów i naszych absolwentów zdecydowało się przyjść tego dnia na salę widowiskową, znajdującą się przy Bibliotece Gminnej w Trzebielinie, aby przyjrzeć się teatralnym zmaganiom młodzieży z naszego województwa.

Pani dyrektor Beata Kiedrowska rozpoczęła spotkanie od powitania zaproszonych gości,  wśród których byli: Wójt Gminy Trzebielino Pan Tomasz Czechowski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Grzybowski, Radni, Sołtysi, pracownicy Biblioteki Gminnej, sponsorzy, nauczyciele, uczniowie i rodzice.

Następnie głos zabrała Pani Izabela Łazuga, która skierowała do Wójta Gminy Trzebielino Pana Tomasza Czechowskiego szczególne słowa uznania za objęcie konkursu swoim patronatem i za wsparcie finansowe przy jego organizacji. Podziękowania kierowane były również do pozostałych sponsorów fundujących nagrody dla zespołów teatralnych oraz dla najlepszych i wyróżnionych młodych aktorów.

Wśród tegorocznych sponsorów znaleźli się:

1. Prezes firmy Łąccy –Kołczygłowy;
  2. Pan Krzysztof Załuska – nadleśniczy Nadleśnictwa Trzebielino;
  3. Pani Karolina Jedlecka –właścicielka sklepu ogólnospożywczego w Suchorzu;
  4. Państwo Lucyna i Jarosław Góralowie –właściciele restauracji Królewska oraz stacji paliw  w Suchorzu;
  5. Pan Wojciech Duda - Radny Powiatu Bytowskiego, który przekazał nagrodę specjalną od Wicewojewody Pomorskiego Mariusza Łuczyka.

Po złożeniu podziękowań przez przedmówczynie pani Anna Kowalczyk zapoznała wszystkich z zasadami konkursu oraz przedstawiła jurorów, których zadaniem była ocena występów zgłoszonych do konkursu grup teatralnych.

W tym roku w jury zasiadły:

1. Pani Magdalena Radziszewska – nauczycielka j. polskiego w Liceum w Miastku. Pani Magdalena prowadzi teatr młodzieżowy
    w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Miastku.
  2. Pani Grażyna Jamniak – wicedyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury
    w Miastku. Pani Grażyna prowadzi sekcję kabaretu „Szpilki”.
  3. Pani Anna Pietrzak - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dębnicy Kaszubskiej.

Każda zgłoszona amatorska grupa teatralna miała za zadanie przygotować przedstawienie komediowe zgodne z hasłem tegorocznego konkursu, który brzmiał : „KONFLIKT POKOLEŃ”. Do rywalizacji w konkursie stanęło 5 grup teatralnych. Jury musiało zmierzyć się z bardzo trudnym zadaniem, ponieważ wszystkie zespoły prezentowały wysoki poziom swoich umiejętności.

Pierwsze miejsce w III Wojewódzkim Konkursie Teatrów Gimnazjalnych „Farsa” zajęła grupa „Zaczarowani” ze Starkowa przygotowana przez Panią Monikę Czykier-Sokłowską. Zaprezentowała ona wyjątkowe przedstawienie pt. „Każde pokolenie ma własny czas, bo trwa
w każdym z nas”.

Drugie miejsce przypadło przygotowanej przez Panią Olgę Kuklińską grupie „Bezimienni” z Łubna, która wystąpiła z przedstawieniem pt. „Pokoleniowa retro opowieść”.

Trzecie miejsce trafiło do grupy z Dretynia. Zespół „Fantastyczna dziewiątka” przygotowany przez Panią Gabrielę Drabik wystawił spektakl pt. „My i oni”.

Miejsce czwarte przypadło grupie „Kurtyna” z gimnazjum w Dretyniu, która wraz z opiekunką Panią Ewą Wadas przygotowała przedstawienie pt. „Filon i Laura”.

Piąte miejsce zajął przygotowany przez Pana Jarosława Gresztę kabaret „Leśni Skauci” z Leśnic, który zaprezentował spektakl pt. „Bajki dla niegrzecznych dzieci”.

Nagrodę za najlepszą kreację aktorską III Wojewódzkiego Konkursu Teatrów Gimnazjalnych zdobył kabaret „Leśni skauci” z Leśnic,
a wyróżnienia otrzymali: Daria Welzandt z Gimnazjum w Starkowie oraz Magdalena Borowska z ZS w Łubnie.

Dzięki sponsorom każdy uczestnik tegorocznego konkursu otrzymał nagrodę rzeczową. Poza tym wszystkie grupy teatralne otrzymały pamiątkowe dyplomy lub statuetki. Zespoły, które zajęły pierwsze trzy miejsca, otrzymały nagrodę dodatkową ufundowaną przez Wicewojewodę Pomorskiego Mariusza Łuczyka. Cenne nagrody rzeczowe trafiły także do najlepszych aktorów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, zaproszonym gościom oraz widzom za przybycie i zapraszamy do nas za rok. :)

Izabela Łazuga i Anna Kowalczyk

Organizatorki III Wojewódzkiego Konkursu Teatrów Gimnazjalnych FARSA