AKTYWNE KASZUBY

Uczniowie uczący się języka kaszubskiego w naszym gimnazjum wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze, nad którym patronat honorowy objął Marszałek Województwa Pomorskiego wraz
z Pomorskim Kuratorem Oświaty. Konkurs skierowany był do wszystkich szkół, w których nauczany jest język kaszubski. Jego celem, oprócz doskonalenia i rozwijania umiejętności plastycznych, było poszerzanie wiedzy o Małej Ojczyźnie i jej historii oraz  integracja dzieci i młodzieży interesującej się regionem.

Do konkursu zgłosiliśmy trzy prace plastyczne o tematyce: aktywne Kaszuby-krajobraz-wydarzenia-ludzie. Prace oceniane były przez jury w składzie: przedstawiciel Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Stowarzyszenia Trefl Pomorze, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych, miesięcznika „Pomerania” i „Dziennika Bałtyckiego”. Mimo że żaden z naszych uczniów nie został uhonorowany nagrodą główną, wszyscy uczniowie uczący się języka kaszubskiego w naszej szkole otrzymali imienne zaproszenia na finałowy mecz Orlen Ligi w piłce siatkowej kobiet, który odbył się 28 kwietnia 2016 r. w Ergo Arenie w Gdańsku. W finale zmierzyły się siatkarki PGE Atomu Trefl Sopot z drużyną Chemik Police. Atmosfera na meczu była wspaniała, wszyscy gorąco dopingowali naszą lokalną drużynę. Mimo że siatkarkom Trefla nie udało się zdobyć mistrzostwa, nasi uczniowie uważają, że warto było znaleźć się w centrum tego wielkiego przedsięwzięcia.

To jednak nie były wszystkie atrakcje, które czekały na naszą młodzież tego dnia. Nauczycielka języka kaszubskiego, pani Anna Kowalczyk, zabrała swoich podopiecznych także do Centrum Nauki Experyment w Gdyni, aby mogli zobaczyć, jak można połączyć naukę
i zabawę w atrakcyjną formę spędzania czasu. Centrum jest bowiem niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców – amatorów, w którym w sposób namacalny mogą oni na własną rękę przeprowadzić eksperymenty i poznać prawa zachodzące w przyrodzie. Wizyta w tym miejscu pozwoliła uczniom efektywnie przyswoić wiedzę, pomogła zrozumieć otaczające ich procesy, a także pobudziła ich ciekawość świata.

Gimnazjaliści wrócili z Trójmiasta bardzo zadowoleni. Jak sami stwierdzili, nie mogą się już doczekać następnej wycieczki edukacyjnej,
w czasie której poznają choć skrawek naszej Małej Ojczyzny.

Anna Kowalczyk