Akademia na Święto Konstytucji 3go Maja.

W piątek, 29 IV 2016 r. w Naszym Gimnazjum odbyła się uroczysta akademia. Minęła 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3go Maja 1791 roku. Tegoroczna akademię przygotowali uczniowie z kl. I a i I b:

1. Natalia Wieczorek (I a) - narrator I, gitara elektro-akustyczna, śpiew.

2. Lena Świdreska (I b) - narrator II.

3. Olga Dawidowicz (I b) - wiersz "O panu Tadeuszu Rejtanie", jeden z zaborców - Prusy.

4. Tomasz Kowalski (I a) - wiersz "O panu Tadeuszu Rejtanie", werbel.

5. Adrian Kuniszewski (I a) - król Stanisław August Poniatowski.

6. Zuzia Zefert (I b) - wiersz "Dniu Trzeci Maja, dniu nam święty, ... ", jeden z zaborców - Rosja.

7. Jagoda Mach (I b) - jeden z zaborców - Austria.

W przedstawieniu podkreślono role Tadeusza Rejtana, który jako jedyny poseł oficjalnie przeciwstawił się podpisaniu I rozbioru Polski. Uczniowie wspaniale zaakcentowali sam moment uchwalenia Konstytucji głośno mówiąc: "WIWAT RZECZPOSPOLITA! WIWAT NARÓD! WIWAT KRÓL! WIWAT KONSTYTUCJA!". Na zakończenie akademii wszyscy wstali i zaśpiewali "Rotę". Śpiew poprowadziła Natalia Wieczorek.
W przedstawieniu wykorzystano utwory:

- Fryderyk Chopin - Mazurek F - dur, op. 68 nr 3.

- Leon Boellmann - Toccata z Suity gotyckiej.

- Witaj Majowa Jutrzenko.

- Michał Kleofas Ogiński - Polonez Pożegnanie Ojczyzny.

Nauczyciel historii - Mariusz Bartczak, który pomagał uczniom przygotowywać się do występu, serdecznie Im dziękuje za trud jaki włożyli by dobrze zagrać na scenie.

Fot. Karina Dworak (III b)

Tekst - M. Bartczak