Szkolny konkurs

ŚLADAMI MINIONYCH EPOK – tak brzmiało hasło przewodnie tegorocznego konkursu, który odbył się 25 listopada w Gimnazjum w Starkowie.

Gimnazjaliści przygotowali się do tego konkursu znakomicie. Każda klasa wyznaczyła troje reprezentantów, którzy odpowiadali na pytania dotyczące języka, literatury i kultury minionych czasów. Pozostali uczniowie aktywnie dopingowali swoich przedstawicieli i w bardzo pomysłowy sposób przedstawiali, jak wyglądali i co robili nasi przodkowie. Uczniowie klasy 3 b przebrali się za ludzi pierwotnych. Publiczność była zachwycona samodzielnie skonstruowanym przez uczniów tej klasy pojazdem napędzanym siłą mięśni. Klasa 3a przebrała się za postacie historyczne i literackie ze średniowiecza. Nie zabrakło wśród nich rodziny królewskiej i ich błazna, rycerzy, Krzyżaków, świętego i ascety. Jako trzecia zaprezentowała się klasa 2b, która przebrała się za ludzi starożytnych. Boginie greckie zachwycały swą urodą, a gladiatorzy wspaniałą tężyzną fizyczną. Klasa 2a na ten jeden dzień mogła założyć  bogato zdobione stroje i pokazać nam kunsztownie uformowane fryzury, ponieważ przedstawiała barokowy styl życia. Klasa 1b prezentowała romantyzm i dlatego weszła na scenę w rytm poloneza. Klasa 1a natomiast pokazała nam, jak wyglądała I połowa XX wieku. Uczniowie tej klasy przebrani byli za harcerzy, wojskowych, ale też za damy, które cieszyły się wolnością w czasie dwudziestolecia międzywojennego.

Wszyscy byli znakomicie przygotowani, ale zgodnie z zasadami konkursu zwyciężyć mogą nieliczni. Po wykonaniu wielu zadań największą liczbę punktów zdobyła klasa 2b, reprezentowana przez  Piotra Zacholskiego, Zuzannę Biniek i Arkadiusza Gałczyńskiego. Drugie miejsce zajęła klasa 3b, którą reprezentowali: Maja Krefta, Klaudia Wanaga i Mikołaj Jedlecki. Nagroda za trzecie miejsce trafiła do klasy 2a, która wystawiła do konkursu Alinę Sieklucką, Martę Kiedrowską i Michała Jadwiżyca. Poza konkursem jury przyznało jeszcze nagrody specjalne, które trafiły do najciekawiej przebranych osób, tzn. do: Mateusza Dublinowskiego, Piotra Rybaka, Sebastiana Tylki, Igi Kochel, Filipa Mazura i Oskara Rokosza. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: pani dyrektor Beata Kiedrowska, pani Barbara Borej, pani Izabela Czyż i pani Ewa Kozieł oraz prowadząca konkurs pani Anna Kowalczyk.

Wszystkim uczniom należą się podziękowania za wysiłek włożony w przygotowanie strojów i rekwizytów, aby tego dnia Gimnazjum w Starkowie mogło stać się miejscem, w którym czas się zatrzymał i mogli się tu spotkać ludzie żyjący w odległych od siebie epokach. Na gratulacje zasługują też ci, którzy wykazali się ogromną wiedzą z języka polskiego, czym udowodnili, że poprawne posługiwanie się językiem ojczystym jest bardzo ważne również dla młodego pokolenia.