Wycieczka
edukacyjno-krajoznawcza
klas trzecich

W dniach od 18 do 22 maja br. uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum wzięli udział w wycieczce edukacyjno-krajoznawczej zorganizowanej przez biuro turystyczne Euro-Relax ze Słupska.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau
w Oświęcimiu. Młodzież z należytym szacunkiem i godnością chodziła po terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego i słuchała przewodników, którzy z ogromnym przejęciem opowiadali o wydarzeniach z czasów wojny. Niejednej osobie zakręciła się łezka w oku. Nasi uczniowie jeszcze długo po wyjściu
z Muzeum trwali w zadumie i rozprawiali nad tym, że nigdy więcej nie powinno wydarzyć się coś podobnego.

Wiele nadziei i wiary w dobrą naturę człowieka tchnęła w gimnazjalistów wizyta w Wadowicach. Tam zwiedzili muzeum poświęcone życiu i działalności Papieża - św. Jana Pawła II. Wiele wzruszeń wywołał widok rodzinnego mieszkania Karola Wojtyły. W trakcie pobytu w Wadowicach młodzież nie zapomniała o krótkiej modlitwie w kościółku sąsiadującym z domem Papieża oraz tak lubianej przez niego kremówce.

Kolejnego dnia gimnazjaliści zwiedzali zabytki Krakowa. Weszli na Wawel i zwiedzili dziedziniec zamkowy oraz Katedrę Królewską. Nasi uczniowie postanowili tam sprawdzić swoje szczęście i wypowiadając
w myślach życzenia, dotykali lewą ręką Dzwon Zygmunta. Teraz czekają na realizację zapewnień przewodniczki o tym, że wszystkie z nich się spełnią. Szczególne zainteresowanie wzbudziło w nich także zwiedzanie krypt. Wśród grobów królewskich poruszali się z wielką powagą. Na dłużej przystanęli przy grobach naszych poetów narodowych, marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich. Po wyjściu z Katedry młodzież poszła zobaczyć sławnego Smoka Wawelskiego. Następnie drogą królewską dotarła na dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego, a potem na Rynek Główny, aby po zwiedzeniu Sukiennic posłuchać dokładnie o godzinie 12:00 hejnału z Wieży Mariackiej.

Po zwiedzeniu zabytków Krakowa gimnazjaliści udali się do Wieliczki, gdzie zwiedzili kopalnię soli kamiennej. Ogromne wrażenie zrobiła na nich największa na świecie podziemna świątynia - Kaplica św. Kingi oraz solankowe jeziorko w komorze Weimar.

Mimo tylu atrakcji młodzież znalazła jeszcze siły na zabawę podczas wieczornej dyskoteki zorganizowanej przez właścicieli domu wypoczynkowego w Białym Dunajcu.

Następnego dnia gimnazjaliści wybrali się do Zakopanego. Zobaczyli tam skocznię narciarską - Wielką Krokiew, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, wjechali kolejką na Gubałówkę, przeszli szlakiem turystycznym na Butorowy Wierch i zjechali z niego wyciągiem krzesełkowym, żeby wzdłuż Doliny Kościeliskiej przejść aż do Krupówek. Jedynym mankamentem tej wyprawy była deszczowa pogoda, która uniemożliwiła podziwianie pięknych górskich krajobrazów. Czujemy pewien niedosyt, ale jesteśmy przekonani, że taki stan rzeczy sprawi, że młodzież chętnie wybierze się w te cudowne tereny jeszcze raz.

Po całodniowej wędrówce nasi uczniowie udali się na zasłużony wypoczynek do Term w Bukowinie Tatrzańskiej. Pobyt w termach pomógł im się zregenerować i nabrać sił do realizacji kolejnych punktów programu wycieczki.

Wiele siły i zdrowia potrzebowali młodzi gimnazjaliści do zabawy w największym w Polsce parku rozrywki Energylandia. Najwięcej czasu spędzili oni w sektorze ekstremalnym, dzięki czemu mają teraz naprawdę „ekstremalne wspomnienia”.

Dzień pełen wrażeń zakończył się wizytą uczniów w Klasztorze na Jasnej Górze. Młodzież zobaczyła cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i wzięła udział w Apelu Jasnogórskim. W atmosferze zadumy
i modlitwy powróciliśmy do Starkowa.

Wycieczka przyniosła wiele pozytywnych efektów; dzięki niej nasza młodzież jeszcze bardziej się zintegrowała, poznała urodę naszego kraju i przede wszystkim wzbogaciła swoją wiedzę z wielu dziedzin życia.

Chciałybyśmy nadmienić, że jesteśmy dumne z wychowanków, którzy chwaleni byli za swoją postawę przez każdego przewodnika. Wszyscy wykazali się wyjątkową dojrzałością i mądrością. Wyjazdy z taką grupą są samą przyjemnością.

Dziękujemy za zachowanie podczas wycieczki.