Rok Matematyki na Pomorzu może stanowić ważny impuls i inspirację do podejmowania cennych inicjatyw, które pozwolą na zwiększenie innowacyjności i atrakcyjności naszego regionu, przyczyniając się do rozwoju Pomorza i poprawy jakości życia jego mieszkańców – mówi marszałek Mieczysław Struk. - Podejmowane działania powinny przyczynić się do przełamania uprzedzeń i obalenia mitu o niedostępności matematyki, poczynając od najmłodszych, aż po osoby dorosłe.  (źródło: http://rokmatematyki.pomorskie.eu/)

Nasza szkoła również dołączyła się do tego święta. Jednym z działań jest turniej Rummikuba rozgrywany na dodatkowych zajęciach z matematyki pod kierunkiem pani Katarzyny Orbik – Balcerzak.

Do światowej popularności Rummikuba przyczynili sie przede wszystkim jego wielbiciele. W wielu krajach powstały kluby zrzeszające miłośników tej liczbowej gry - niektóre z nich funkcjonują do dziś. Wydarzeniem, które umocniło pozycję Rummikuba na tle innych gier i szybko obiegło kule ziemską, stały się krajowe rozgrywki. Zainteresowanie, z jakim się spotkały, oraz rosnąca liczba państw, które zaczęły je organizować, skłoniły rodzeństwo Hertzano do organizowania Międzynarodowych Mistrzostw. Dziś Rummikub jest "sztandarem" firmy założonej przez dzieci Hertzano. Produkowany w 25 wersjach językowych, Rummikub sprzedał sie dotąd w ponad kilkudziesięciu milionach egzemplarzy. Jest aż czterokrotnym zdobywcą tytułu "GRY ROKU"  w tym również w Polsce, a w roku 1997 został okrzyknięty najlepiej sprzedająca się grą w USA. Rummikub to gra, z którą wiąz się niesłychana historia. Ale to właśnie dzięki tej historii fascynuje miliony ludzi na świecie. Tajemnice Rummikuba tkwi w prostocie zasad, które nim rządzą. Wystarczy dobrze opracowana strategia, odrobina szczęści i ktoś, kto zagra wspólnie z Tobą.

Katarzyna Orbik-Balcerzak

Nasi gimnazjaliści również włączyli się do obchodów Roku Matematyki na Pomorzu. Tak według zwyciężczyni konkursu „Matematyka w gimnazjum” wygląda lekcja w szkole.  Do dyspozycji uczniów był komplet jedenastu figur, różnego koloru i różnej wielkości. Z nich należało ułożyć „patchwork” tak, aby całość odpowiedziała na temat konkursu.

Według słownika znak zapytania to znak interpunkcyjny, służący do określenia intencji osoby mówiącej, która chce otrzymać dane od osoby pytanej.

Według Zuzi z 1b, to pytanie zadawane przez wszystkich uczniów, po co i do czego mi te wszystkie ułamki, pierwiastki, działania, przekształcania, bryły, funkcje i wiele innych…. Konkurs koordynowała pani Katarzyna Orbik – Balcerzak. W skład jury wchodzili pani Ewa Kuligowska, pani Izabela Łazuga i pan Jarosław Wasyluk.

Oceńcie sami….

Katarzyna Orbik-Balcerzak