19 października mieliśmy przyjemność uświetnić naszym występem gościnę kaszubską zorganizowaną przez mieszkańców Starkowa w ramach projektu „Wielokulturowe spotkania integracyjne”.

Biesiadę rozpoczęła swoim przemówieniem pani Katarzyna Gawrońska. Następnie głos zabrała Maja Krefta (mieszkanka Starkowa i uczennica naszego gimnazjum), która przedstawiła prezentację multimedialną o Kaszubach - niezwykłym ludzie charakteryzującym się odrębnością kulturową i językową. Po omówieniu najważniejszych kwestii na temat Kaszub, Maja oddała głos swoim szkolnym kolegom, którzy zaprezentowali przed licznie zgromadzoną publicznością przedstawienie teatralne w języku kaszubskim. Gimnazjaliści wcielili się tego dnia w postaci z dramatu J. Drzeżdżona pt. „Monika”. Rola ojca, czytającego testament swoim dzieciom na łożu śmierci, przypadła Szymonowi Sztobnickiemu. Rodzeństwo walczące o spadek zagrali: Izabela Rapita (Monika), Damian Cichosz (Jan) i Paweł Pałasz (Antoni). Na scenie pojawiły się także: Adriana Góral (żona Antoniego) i Weronika Beger (sąsiadka Anna). Po rozbawieniu na widowni można było wnioskować, że nasi uczniowie mają ogromny talent aktorski. W dalszej kolejności sceną zawładnęły gimnazjalistki należące do szkolnego zespołu wokalnego. Oprócz piosenek w języku kaszubskim uczennice zaśpiewały przy akompaniamencie gitar również piosenki polskie.

Na zakończenie, gimnazjalistów, ich opiekunki: panią H. Kotłowską- Pisarczyk i panią Annę Kowalczyk, komisję konkursową oraz wszystkich przybyłych, prowadząca tę biesiadę zaprosiła na poczęstunek składający się z tradycyjnych dań kaszubskich oraz do obejrzenia wystawy dawnych sprzętów gospodarstwa domowego, a także makiety Starkowa stworzonej przez naszych uczniów.

Serdecznie dziękujemy organizatorom biesiady, że mogliśmy swoimi działaniami przyczynić się do uatrakcyjnienia tego wyjątkowego dla nich dnia.

Uczniowie gimnazjum wraz z opiekunkami