13 listopada 2014 r. w naszej szkole odbył się, jak co roku, międzyklasowy konkurs z języka polskiego. Tym razem miał jednak nieco odmienną oprawę. Uczniowie klas drugich, biorący udział w projekcie edukacyjnym, zdecydowali, że tematem przewodnim tegorocznego konkursu będą bajki, stąd pomysł na tytuł: „Język jak z bajki”.

Udział w konkursie wzięli:

• z klasy I a: Iga Kochel, Marta Kiedrowska, Piotr Zacholski,
  • z klasy I b: Weronika Góral, Michał Dawidowicz, Kacper Biniek,
  • z klasy II a: Wiktoria Kępa, Izabela Rapita, Wiktoria Grygonis,
  • z klasy II b: Maja Krefta, Klaudia Wanaga, Mikołaj Jedlecki,
  • z klasy III a: Karolina Talko, Szymon Sztobnicki, Paweł Pałasz,
  • z klasy III b: Maria Zalewska, Robert Sibiński, Wojciech Skwierawski,
  • z klasy III c: Ada Góral, Konrad Szyngier, Norbert Kaczmarczyk.

W rundzie pierwszej śmiałkowie musieli domyślić się, o jakiej postaci z bajki była mowa w pytaniu. Uczniowie doskonale poradzili sobie z tym zadaniem. Pierwsze problemy pojawiły się dopiero w drugiej rundzie, w której należało odpowiedzieć na „bajkowe pytania”. Nie wszyscy pamiętali, jak długo spała królewna po ukłuciu się wrzecionem lub z czego Murzynek Bambo uczył się pilnie przez całe ranki. Dobra passa powróciła w rundzie trzeciej – w kalamburach. Prawie wszystkie klasy odgadły, jaką bajkę prezentował tylko za pomocą ruchu i mimiki przedstawiciel ich grupy. W konkurencji pn. „Frazeologiczne ZOO” uczniowie mieli za zadanie uzupełnić wylosowane wyrażenie o brakującą nazwę zwierzęcia,
a następnie wyjaśnić znaczenie tego frazeologizmu. Ostatnia konkurencja była najtrudniejsza, bo dotyczyła powszechnych w żywym języku błędów. Uczniowie zastanawiali się, jak powinno się poprawnie użyć znanych sformułowań; np. czy mówi się: „tam pisze” czy „tam jest napisane”. Na szczęście nasi uczniowie mają bogatą wiedzę i przeważnie świetnie radzili sobie z tymi pytaniami. Reszta była już tylko w rękach klasy.

Organizatorzy konkursu zdecydowali, że dodatkowe 20 punktów można będzie zdobyć za: doping, hasła, transparenty i przebrania uczniów za postaci z wylosowanych wcześniej bajek. Za sprawą tego pomysłu naszą szkołę „odwiedziło” wiele postaci bajkowych. Klasa I a przebrała się za Muppety, klasa I b za bohaterów bajki „Madagaskar”, klasa II a za postaci z „Kubusia Puchatka”, klasa II b za „Smerfy”, klasa III a za bohaterów „Shreka”, klasa III b za postaci z „Królewny Śnieżki i 7 krasnoludków”, a klasa III c za bohaterów „Małej Syrenki”.

Po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że III miejsce w konkursie zajęła klasa II b, II miejsce przypadło klasie I a, a I miejsce powędrowało do klasy III a. Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca otrzymali nagrody książkowe. Pozostali uczniowie zostali nagrodzeni słodkimi upominkami.

Jury w składzie: p. dyrektor Beata Kiedrowska, p. pedagog Ewa Kuligowska oraz p. Danuta Kubiak, przyznało nagrodę dla najlepiej ich zdaniem przebranych uczniów. Nikt się nie spodziewał, że tego dnia będzie można zdobyć tak dużo pozytywnych ocen z aktywności. Wśród najlepiej przebranych znaleźli się: Igor Kiedrowski i Kacper Jach (ślepe myszy), Sara Kośla (wiedźma), Robert Sibiński (Królewna Śnieżka), Aleksandra Śniegulska (krasnoludek), Wiktoria Gawenda (żaba Kermit), Maciej Kotowski (osiołek Kłapouchy), Piotr Rybak (Gargamel).

Wszystkim gimnazjalistom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wysiłek włożony
w przygotowania do konkursu z języka polskiego. Mamy nadzieję, że była to dla was pouczająca zabawa.

Organizatorzy konkursu wraz z opiekunką projektu

i zarazem prowadzącą konkurs - panią Anną Kowalczyk