FARSA 2015

16 maja 2015r. w sali wiejskiej w Trzebielinie odbył się II Wojewódzki Konkurs Teatrów Gimnazjalnych „FARSA”.

Na wstępie  Pani Dyrektor Beata Kiedrowska gorąco powitała zaproszonych gości i  uczestników konkursu.

Szczególne słowa uznania Pani Izabela Łazuga skierowała  do Pana Tomasza Czechowskiego  –Wójta Gminy Trzebielino. Organizatorzy podziękowali Panu wójtowi  za objęcie konkursu swoim patronatem i za wsparcie finansowe przy organizacji imprezy. Podziękowania kierowane były również do pozostałych sponsorów corocznie fundujących nagrody główne dla zespołów teatralnych oraz dla najlepszych i wyróżnionych młodych aktorów.

Sponsorzy::

1. Prezes firmy Łąccy –Kołczygłowy;
  2. Pan Krzysztof Załuska – nadleśniczy Nadleśnictwa Trzebielino;
  3. Pani Karolina Jedlecka –właścicielka sklepu ogólnospożywczego w   Suchorzu;
  4. Państwo Lucyna i Jarosław Góralowie –właściciele restauracji KRÓLEWSKA oraz stacji paliw
    w Suchorzu;
  5. Pani Magdalena Kopcińska –właścicielka sklepu ogólnospożywczego w Suchorzu;

Po złożeniu podziękowań, Pani Anna Kowalczyk  zapoznała wszystkich z zasadami konkursu oraz przedstawiła jury oceniające występujące gimnazjalne grupy teatralne .
W jury zasiadły:

·        Wioletta Subocz – nauczycielka j. polskiego w SP nr 1 w Słupsku. Pani Wioletta grała w młodzieżowym teatrze „Żaluzja”;

·         Magdalena Radziszewska – nauczycielka j. polskiego w Liceum w Miastku. Pani Magda prowadzi teatr młodzieżowy w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Miastku.

·        Grażyna Jamniak – wice dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury
w Miastku. Pani Grażyna prowadzi sekcję kabaretu „Szpilki”

·        Pani  Patrycja Korcipa- absolwentka naszego gimnazjum. Pani Patrycja ukończyła I stopień teatralny w Gdańskiej Szkole Artystycznej. Brała udział
w projekcie filmowym, w którym tworzono serial „Krew z krwi 2” w reżyserii Jana Komasy. Zagrała w nim jedną rolę drugoplanową.

.

Każda zgłoszona amatorska grupa teatralna  miała za zadanie przygotować komediowe przedstawienie teatralne zgodnie z hasłem tegorocznego konkursu, który brzmiał :  „TRZYMAJ FORMĘ !” Tematyką przedstawienia było propagowanie sportu, aktywności fizycznej oraz prawidłowego sposobu odżywiania się.

Do rywalizacji w konkursie stanęło 6 grup teatralnych; 3 z naszego gimnazjum i po jednej
z Gimnazjum w Kępicach , w Dretyniu i w Barcinie.  Wszystkie zespoły prezentowały wysoki poziom, ale jury musiało wybrać 5 najlepszych grup teatralnych.

Pierwsze miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Teatrów Gimnazjalnych „Farsa” zajęła grupa „Kałamyki” przygotowana przez Panią Annę Kowalczyk. Zaprezentowała ona przedstawienie pt. „Podróż
w poszukiwaniu akceptacji.”

Drugie miejsce przypadło przygotowanej przez Panią Monikę Czykier- Sokłowską grupie „Kanapacze”, która wystąpiła z przedstawieniem pt. „Miłość, motywacja i dzieje się akcja”. Grupa ta zdobyła również nagrodę publiczności.

Trzecie miejsce także trafiło do grupy z naszego gimnazjum. Zespół „Suchoklatesi”, przygotowany przez Panią Izabelę Łazugę wystawił spektakl pt. „Rodzinka XXL”.

Miejsce czwarte przypadło grupie „Na rozdrożu” z Gimnazjum w Barcinie, który wraz z opiekunką Panią Barbarą Banachowską przygotował przedstawienie pt. „Historia z morałem, czyli do czego mogą przydać się dżinsy”.

Piąte miejsce zajęła przygotowana przez Panią Gabrielę Drabik grupa „Gimb- Asy” z Gimnazjum
w Dretyniu. Zaprezentowali oni  spektakl pt „Miłośnicy sportu.”    W konkursie uczestniczyła także grupa „Dzieci kukurydzy” z gimnazjum w Kępicach, która wraz z Panią Agatą Koziarek przedstawiła przedstawienie pt „Odnaleźć  w sobie siłę”.

Nagrodę za najlepszą kreację aktorską II Wojewódzkiego Konkursu Teatrów Gimnazjalnych zdobyła Weronika Judzin, a wyróżnienia otrzymali:  Paweł Pałasz       i Kacper Biniek .

Dzięki sponsorom, grupy otrzymały pamiątkowe statuetki, dyplomy. Zespół, który zajął pierwsze miejsce, otrzymał nagrodę finansową w wysokości 450 zł. Zdobywcy drugiego miejsca otrzymali 400 zł,
a miejsca trzeciego, 300 zł. Cenne nagrody rzeczowe trafiły do najlepszych aktorów.

Dziękujemy wszystkim gościom, widzom za przybycie, aby podziwiać wspaniale przygotowane spektakle teatralne i utalentowaną młodzież.

Szkoła Podstawowa Im. Zjednoczonej Europy w Starkowie

77-235 Trzebielino