2 października 2014 r. odbył się w naszej szkole apel, na którym przedstawiono historię pierwszych wolnych wyborów z 1989 r. O godzinie 9 uczniowie należący do trzech plemion: Karguli, Pawlaków i Nowaków zgromadzili się na górnych holu, aby obejrzeć prezentację multimedialną przygotowaną przez ich koleżanki i kolegów, którzy włączyli się w realizację działań projektowych pn. „Wzrastamy w radości-dzięki genom wolności”.

Prowadzące apel: Maja Krefta, Izabela Perzyńska i Sandra Gawenda przekazały uczniom naszej szkoły ważne i zarazem ciekawe informacje o historii Polski od 1945 r. Opowiedziały o zmianach, jakie wprowadzono wraz z powstaniem PRL-u, o nastrojach panujących wśród społeczeństwa, o braku możliwości stanowienia o własnym kraju, okolicznościach powstania NSZZ Solidarność i doprowadzeniu do wolnych wyborów, czyli o drodze Polaków do wolności. Opowieść prowadzących uzupełniały zdjęcia pochodzące z tamtych czasów, ważne hasła oraz krótkie filmy wyświetlane przez Macieja Kotowskiego.

WOLNOŚĆ, KOCHAM I ROZUMIEM
- KONKURS PLASTYCZNY

Dnia 10 października 2014 r. odbyło się pierwsze spotkanie trzech pięcioosobowych zespołów, które biorą udział w rywalizacji plemion ( Kargule, Pawlaki, Nowaki) w kategorii działań plastycznych.  Rywalizacja dotyczy konkursu na najciekawszą przestrzenną kompozycję plastyczną pn. „Wolność kocham i rozumiem”. Tematem prac są polskie symbole wolności. W tym pierwszym dniu odbyło się losowanie konkretnego symbolu oraz omówienie historii jego powstania. Uczniowie w grupach szukali pomysłu na wykonanie pracy, ustalali działania, dobierali materiał plastyczny.  Prace zostaną wykonane w szkole na piątkowych, pozalekcyjnych spotkaniach (17, 24, 31 października) pod kierunkiem nauczyciela plastyki.  Dnia 7 listopada prace zostaną zaprezentowane na holu szkoły i ocenione przez powołaną komisję konkursową.

Szkoła Podstawowa Im. Zjednoczonej Europy w Starkowie

77-235 Trzebielino