9 listopada uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum realizujący projekt pn. „Wzrastamy w radości dzięki genom wolności” zorganizowali wraz z Biblioteką w Trzebielinie gminne obchody Dnia Niepodległości.

Pierwszym punktem programu był Bieg Niepodległości wzdłuż nowej ścieżki rekreacyjnej przy jeziorze trzebielińskim. Uczniowie gimnazjum w ramach projektu zostali podzieleni na trzy plemiona. Kargule, Pawlaki i zaradne Nowaki wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi pokonali łącznie dystans równy odległości dzielącej Trzebielino od Gdańska, miejsca, w którym 25 lat temu zaczęła się droga Polaków ku wolności. Ponieważ bieg był jedną z konkurencji w pojedynku plemion, należało wyłonić tego dnia zwycięską drużynę. Okazało się, że najliczniejsza była ekipa Nowaków i to do nich powędrowało 100 punktów za pierwsze miejsce. Państwo Danuta i Tomasz Kubiak, organizatorzy biegu, byli mile zaskoczeni frekwencją uczestników.

Po jednoczącej naszą społeczność lokalną aktywności fizycznej udaliśmy się do sali widowiskowej przy Bibliotece Gminnej w Trzebielinie, gdzie odbyła się część artystyczna obchodów Dnia Niepodległości. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.

Aby wszystkim uświadomić, jaką długą i trudną drogę przebyli Polacy, żeby odzyskać niepodległość, gimnazjaliści wraz z opiekunką projektu, panią Anną Kowalczyk, przygotowali specjalnie na tę okazję prezentację multimedialną, opowiadającą historię Polski od I rozbioru w 1772 r., poprzez pamiętny rok 1918, aż do roku 1989. Poza slajdami, filmami i piosenkami nawiązującymi do tamtych czasów, mieliśmy okazję usłyszeć również recytację wierszy i komentarz narratorów. Przedstawienie miało formę „ żywej lekcji historii”, po której nawet młodzi ludzie, nie zawsze właściwie rozumiejący istotę wolności, zgodzili się ze słowami Jana Pawła II, że: „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę”.

Wśród uczniów, którzy aktywnie zaangażowali się w przygotowanie tego wyjątkowego przedstawienia, byli:

• Wiktoria Grygonis, Wiktoria Kępa, Paweł Pszeniczny, Oskar Rokosz - uczniowie poszukujących istoty pojęcia wolność,
  • Daria Welzandt – nauczycielka historii,
  • narratorki: Maja Krefta, Izabela Rapita,
  • recytatorzy: Szymon Sztobnicki, Iga Kochel (żona powstańca), Piotr Zacholski (powstaniec), Izabela Perzyńska i Mateusz Tylka (dzieci z Wrześni), Klaudia Grzybek (gazeciarz), Joanna Bilińska, Damian Cichosz, Izabela Rapita,
  • Maciej Kotowski – sprawy techniczne.

Po części artystycznej przygotowanej przez gimnazjalistów na scenę wkroczył zaproszony przez panią
K. Podrażę Wojskowy Zespół Wokalny „Wiarusy” ze Słupska. Znane i lubiane pieśni żołnierskie śpiewała wraz z nim publiczność, tak licznie zgromadzona tego dnia w sali widowiskowej.

Na zakończenie uroczystości zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek nawiązujący do tradycji związanej z Dniem Świętego Marcina.

Świętowaniu towarzyszyły wymowne symbole: biało-czerwona flaga i biało-czerwone kotyliony, które gimnazjaliści pod okiem pani Izabeli Łazugi przypinali gościom.

Szkoła Podstawowa Im. Zjednoczonej Europy w Starkowie

77-235 Trzebielino