ROŚNIEMY W RADOŚCI -

DZIĘKI GENOM WOLNOŚCI

Stowarzyszenie „Rozwiń skrzydła” działające przy naszym gimnazjum rozpoczęło realizację projektu w ramach programu „Działaj lokalnie 2014”.

Celem projektu pn. „Rośniemy w radości dzięki genom wolności” jest stworzenie ciekawej oferty na spędzanie wolnego czasu zarówno dla młodzieży jak i społeczności lokalnej, zachęcenie młodych ludzi poprzez różne rodzaje aktywności społeczno-kulturalnej do poznawania historii naszej ojczyzny i rozwinięcie świadomości, że obecnie żyjemy
w uprzywilejowanych czasach, w których można spokojnie rozwijać się i wspólnie cieszyć, doceniając to, za co została przelana krew.

Na potrzeby projektu uczniowie zostali podzieleni na trzy plemiona o nazwie Kargule, Pawlaki i Nowaki. Będą one rywalizować między sobą w wielu konkurencjach sportowych i artystycznych. Wezmą udział w rozgrywkach piłki koszykowej, siatkowej, torze przeszkód, skoku wzwyż itp. W ramach działań projektowych uczniowie przygotują prezentację multimedialną o wyborach parlamentarnych z 1989 r., następnie zdobytą wiedzę wykorzystają do zorganizowania profesjonalnych wyborów do Samorządu Szkolnego.
W konkursie plastycznym pn. „Wolność, kocham i rozumiem” spróbują stworzyć symbole wolności. Dla upamiętnienia Dnia Niepodległości przygotują występ artystyczny, który zaprezentują przed lokalną społecznością na Sali Widowiskowej w Trzebielinie, a wcześniej spróbują przekonać mieszkańców naszej gminy do wzięcia udziału w wahadłowym biegu sztafetowym na nowo otwartej ścieżce zdrowia. W grudniu w gimnazjum zostanie przeprowadzona „żywa lekcja historii”, podczas której wyjątkowi ludzie mieszkający w naszym regionie opowiedzą o swoich przeżyciach z czasów PRL-u. Działania projektowe przewidują również zajęcia w czasie ferii. Organizatorzy mają nadzieję, że uczniowie przybędą z ochotą w wolnym czasie do szkoły, aby pobić rekord w czytaniu książek o tematyce wyzwoleńczej. Dla najbardziej zaangażowanych w realizację projektu przewidziana jest nagroda – wycieczka edukacyjna do Gdańska, podczas której młodzież odwiedzi m. in. Muzeum Solidarności. Prace nad realizacją projektu potrwają od września br. do lutego 2015 r.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w działaniach projektowych. Wzrastajmy w radości- dzięki genom wolności!

Stowarzyszenie „Rozwiń skrzydła” przy Gimnazjum w Starkowie

Szkoła Podstawowa Im. Zjednoczonej Europy w Starkowie