20 października 2017 roku odbyła się w naszej szkole siódma już debata przedwyborcza.

Od połowy września atmosfera w szkole robiła się coraz bardziej napięta. Kandydaci wraz ze sztabami pracowali na pełnych obrotach, na korytarzach pojawiały się kolejne plakaty, zdjęcia, dyskutowano, opracowywano strategie i programy, wszyscy byli podekscytowani ….
i zniecierpliwieni… oczekiwano coraz więcej i więcej……….

W końcu zaczęło się godz.11.00 –  DEBATA………!

Za organizację spotkania odpowiedzialni byli uczniowie klas drugich realizujący projekt:

„Jak profesjonalnie przeprowadzić wybory do Samorządu Uczniowskiego?”

1.Wiktoria Sztobnicka

2. Julia Nakonieczna

3. Martyna Talko

4. Julia Bogusz

5. Krzysztof Nowak

6. Kacper Szmejda

7. Kamil Mączak

Opiekunem grupy jest pani Małgorzata Zacholska.

Uczniowie odpowiedzialni są również  za przeprowadzenie i zorganizowanie wyborów do Samorządu Uczniowskiego, które odbędą się już w najbliższy poniedziałek 23.10.2017 roku.

Poza tym uczniowie czuwali nad prawidłowym przebiegiem kampanii wyborczej, wykonywali plakaty, ogłoszenia, które można było zobaczyć w naszej szkole, przeprowadzili również wśród uczniów ankietę, która miała na celu sprawdzenie wiedzy na temat wyborów, pytano min. co to jest kampania wyborcza, sztab wyborczy, co to takiego cisza wyborcza, czym jest debata, a także kto tworzy Samorząd Uczniowski w szkole.

Podsumowując wyniki: cała szkoła poprawnie odpowiedziała na pytania w 64,5%. Najlepiej poinformowana  była klasa 2a GRATULACJE , natomiast tylko klasa 4 wiedziała co to takiego kampania wyborcza, wszystkie klasy wiedziały co to sztab wyborczy, ale niestety nikt oprócz 2a nie wiedział, że Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły, a nie tylko ci
z zarządu.

Projekt  ma służyć upowszechnianiu wiedzy obywatelskiej, promowaniu umiejętności
i postaw niezbędnych do budowania demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego.

Na debacie gościliśmy:

Wójta Gminy Trzebielino – pana Tomasza Czechowskiego

Radną Starkowa - panią Ewę Kozieł

Dyrektor Gimnazjum – panią Beatę Kiedrowską

Kandydatami na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego są:

Zuzanna Zefert

Mateusz Łazuga

Debatę została podzielona na rundy:

Runda 1- prezentacja kandydata, sztabu oraz hasła wyborczego;

Runda 2- opis programu wyborczego;

Runda 3- zadawanie pytań kontr kandydatom + dyskusja;

Runda 4- pytania od wyborców.

Zakończenie – Podsumowanie debaty przez każdego z kandydatów.

Mamy nadzieję, że wyborcy słuchali  kandydatów uważnie i nasza debata rozwiała wszelkie wątpliwości na kogo głosować w poniedziałek 23 października:)

Debatę poprowadzili Wiktoria Sztobnicka i Kacper Szmejda