Bliżej siebie – dalej od narkotyków

Informacje dla rodziców

Okres dorastania jest tak samo trudny dla rodziców, jak i dla dziecka. Dorastające dzieci potrzebują naszej obecności, dostępności i gotowości do udzielenia im pomocy. Rozmowa jest podstawą dobrych kontaktów w rodzinie. Pozwala lepiej poznać świat, oczekiwania, marzenia i problemy dziecka.

Drodzy Rodzice!

Co robić, aby dziecko nie sięgało po narkotyki?

• Nie zaprzeczaj, że narkotyki stanowią prawdziwy problem
  • Zauważaj dziecko
  • Posłuchaj dziecka
  • Daj dziecku nadzieję

Co dorosły człowiek może robić, aby zapobiegać narkomanii?

• Rozmawiać z dzieckiem, także na trudne tematy
  • Słuchać uważnie nie lekceważąc problemów
  • Doceniać starania, chwalić nawet małe postępy
  • Nie oceniać, nie wyśmiewać, nie stawiać zbyt wysokich wymagań
  • Pomagać dziecku uwierzyć w siebie i uczyć podstawowych wartości
  • Okazywać ciepło i czułość
  • Poznawać przyjaciół swojego dziecka
  • Zawsze wiedzieć, gdzie jest i co robi Twoje dziecko

Dzieci sięgają po narkotyki, ponieważ:

• Nie chcą czuć się gorsze
  • Nie potrafią odmówić
  • Szukają sposobów, aby uwierzyć w siebie i przynależeć do grupy
  • Zaspokajają ciekawość, szukają nowych wrażeń, nudzą się, chcą uciec od stresów

Sygnały, że dziecko rozpoczyna eksperymentowanie z narkotykami:

• Traci dotychczasowe zainteresowania
  • Wzmożona aktywność przeplata się z ospałością i zmęczeniem
  • Izoluje się od domowników
  • Nagle zmienia grono przyjaciół, oceny w szkole są coraz gorsze, zdarzają się wagary
  • Krótkie tajemnicze rozmowy przez telefon, po czym wychodzi z domu
  • Często wietrzy pokój, używa kadzidełek
  • Zmienia styl ubierania się, zakłada emblematy z wizerunkiem np. marihuany
  • Oczy są przekrwione, źrenice są zwężone lub rozszerzone
  • Używa bibułek papierosowych, lufek, fajek
  • Posiada małe torebeczki z proszkiem lub suszem

A później...

Chudnie, kłamie, sprzedaje swoje rzeczy lub wynosi wartościowe przedmioty, zaniedbuje swój wygląd, wraca „otumaniony” do domu

Marihuana jest lekkim narkotykiem i nie uzależnia.  NIEPRAWDA!

Być może marihuana z lat 60 była lekkim narkotykiem zawierając 2 % TAC (tetrahydrocanabinolu, składnika aktywnego, działającego na komórki mózgu), jednak dzisiejsze odmiany zawierają ok. 10 % TAC.

Jest to duże stężenie canabinolu, zdolne wpływać na delikatne tkanki mózgu szczególnie u osób dojrzewających. Marihuana, podobnie jak haszysz jest również uzależniająca. I chociaż uzależnia w nieco dłuższym czasie niż np. heroina, to jednak osobom, które palą, trudno jest już po paru miesiącach zrezygnować z wypalenia skręta.

Okres dorastania bywa nazywany „trudnym wiekiem”, „wiekiem cielęcym” lub też „kryzysem tożsamości”. Dla nastolatka jest to czas gwałtownych zmian fizycznych i psychicznych. Zmienia się jego ciało, a także sposób myślenia. Pojawiają się nowe problemy, bunt wobec dorosłych i rzeczywistości. Problemy wieku dorastania są niezwykle poważne, nigdy też nie należy ich lekceważyć.

Jeśli dziecko nie posiada odpowiedniej wiedzy i umiejętności – potrzebnych np. aby odmówić przyjęcia narkotyków – to powinni pomóc mu dorośli. I to nie przez wygłaszanie okolicznościowych „kazań”
i pogadanek .