Pancake Day

W Polsce karnawał żegnamy Tłustym Czwartkiem. Wtorek poprzedzający Środę Popielcową nazywamy Ostatkami bądź Śledzikiem. Wielka Brytania również hucznie i smacznie celebruje ostatni dzień przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Brytyjczycy zajadają się naleśnikami.

Pancake Day, bo o nim właśnie mowa, to też Fat Tuesday lub Shrove Tuesday. Tego dnia w całym kraju odbywają się wyścigi z patelnią w ręce - Pancake Race. Uczestnicy pokonują dystans ile sił w nogach, pilnując, aby z patelni nie wypadł naleśnik. Bywa, że naleśnik należy stale podrzucać, co nie jest łatwą sztuką. Historia Pancake Day sięga już 500

lat.

O tym jak biegnie się z patelnią w ręce, dowiedzieli się dziś uczniowie klasy I, II i III. Stanęli do rywalizacji w wyścigach rzędów, a motywem przewodnim była właśnie owa patelnia z naleśnikiem. Walczyli dzielnie, rywalizacja była zacięta, ale przede wszystkim liczyła się dobra zabawa, o czym świadczyła nagroda przygotowana dla wszystkich uczestników, bez względu na wynik.

Po zakończonych zawodach uczniowie udali się do stołówki, gdzie czekała na nich słodka niespodzianka. W Dniu Naleśnika nie mogło to być nic innego jak fura pysznych pancakes'ów. Apetyt dopisywał. Naleśniki znikały z talerzy w błyskawicznym tempie.

Dziękuję bardzo p. Tomkowi Kubiakowi za pomoc w zorganizowaniu wyścigów, a paniom z kuchni za organizację naleśnikowej uczty.

Kamila Pestka-Połcztnska