18 grudnia 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy święto czytelnictwa. Tego dnia każdy z nas stał się propagatorem czytania książek niezależnie od języka, w jakim zostały napisane, a wszystko za sprawą szkolnego konkursu czytelniczego organizowanego w ramach projektu Erasmus+ pn. „Z książką przez świat”.

W poszukiwaniu ciekawej literatury wyruszyliśmy w podróż po trzech krajach europejskich. Odwiedziliśmy Niemcy, Wielką Brytanię oraz Polskę. Wszystkie klasy, przygotowując się do konkursu, miały za zadanie przebrać się za postacie z wybranych książek.

Klasom I-III SP przydzielono baśnie Braci Grimm, czyli twórczość niemiecką.

1. Klasa I- „Królewna Śnieżka” (niem. „Schneewittchen”).
  2. Klasa II- „Czerwony Kapturek” (niem. „Rotkäppchen”).
  3. Klasa III- „Kopciuszek” (niem. „Aschenputtel”).

Klasom IV-VII SP przydzielono twórczość angielską.

1. Klasa IV- „Alicja w Krainie Czarów” (ang. „Alice’s Adventures in Wonderland”) autor Lewis Carroll.
  2. Klasa V- „Opowieść wigilijna” (tyt. oryg. „A Christmas Carol”) autor Charles Dickens.
  3. Klasa VI- „Opowieści z Narnii’ (ang. „The Chronicles of Narnia”) autor Clive Staples Lewis.
  4. Klasa VII- “Harry Potter” (ang. “Harry Potter and the Philosopher's Stone”) autor J.K. Rowling.

Klasom gimnazjalnym przydzielono twórczość polską.

1. Klasa 2a- „Akademia Pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy.
  2. Klasa 2b- „Krzyżacy” autorstwa Henryka Sienkiewicza.
  3. Klasa 3a- wiersze Jana Brzechwy.
  4. Klasa 3b- wiersze Juliana Tuwima.

Jury w składzie:

• Pani Beata Kiedrowska- dyrektor szkoły i obieżyświat,
  • Pani Kamila Pestka-Połczynska- anglistka, koordynator projektu Erasmus+ oraz autorka bloga podróżniczego,
  • Pani Emilia Juchniewicz-polonistka i mól książkowy z zamiłowania;

czuwało nad przebiegiem konkursu oraz oceniało przygotowanie i wystąpienia wszystkich uczniów.

W pierwszej rundzie każda drużyna otrzymała po jednym pytaniu z przygotowanej przez siebie lektury. W kolejnej rundzie, która przypominała grę w „głuchy telefon”, należało powtórzyć po koledze z grupy jak największą liczbę słów, stanowiących cytat ze swojej książki. W trzeciej rundzie uczestnicy konkursu mieli za zadanie zniszczenie jak największej liczby balonów i odszukanie w nich numerów, które odpowiadały pytaniom z wszystkich lektur pisanych w tym samym języku, co przypisana do danej grupy książka. W następnej rundzie jeden z uczestników konkursu musiał narysować plakat swojego utworu, stojąc nieruchomo z zawiązanymi oczami. Pozostałe osoby z grupy miały za zadanie tak trzymać kartkę papieru, aby jury mogło doszukać się na tym rysunku podobieństwa do tekstu danej książki.

W przerwach między rundami konkursu odbywały się prezentacje lektur. Przebrani za postacie z książek uczniowie w niezwykle ciekawy sposób przedstawiali fabuły przypisanych im utworów.

W każdej kategorii wiekowej wyłoniono zwycięzców. Wśród klas, którym przypisane były książki niemieckojęzyczne, zwyciężyła klasa I SP. Drugie miejsce zajęła klasa 3 SP, a trzecie miejsce klasa 2 SP.

Wśród uczniów, którzy prezentowali lektury anglojęzyczne, I miejsce zajęła klasa VII SP, II miejsce zajęła klasa VI SP, a III miejsce przypadło klasie V SP.

Wśród gimnazjalistów najlepszą klasą okazała się klasa 3b. Drugie miejsce zajęła klasa 3a, a na III miejsce zasłużyła klasa 2b.

Jurorzy przyznali także nagrody za najciekawsze przebranie. I miejsce otrzymał Bogdan Ossowski z klasy 3b gimnazjum, który był przebrany za lokomotywę z wiersza J. Brzechwy. II miejsce przypadło Michałowi Zacholskiemu z klasy 4SP, który wystąpił jako Kapelusznik z „Alicji w Krainie Czarów”. III miejsce zajął Kacper Bednarczyk z klasy 1SP, który przebrał się za krasnoludka z „Królewny Śnieżki”.

Wszystkim reprezentantom klas dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy ogromnej wiedzy czytelniczej. Pozostałym uczniom dziękujemy za pracę włożoną w przygotowanie przebrań i prezentacji lektury oraz przesympatyczny doping drużyn.

Mamy nadzieję, że przyszłoroczny konkurs spotka się z podobnym zainteresowaniem.

Miłej lektury życzy organizatorka konkursu-pani Anna Kowalczyk-oraz jury.